Ošetrenie zarastajúcich nechtov

Zarastajúce nechty často krát nemusia skončiť strhnutím. Účinnou metódou ako vyrovnať nechty sú ŠPONY.

Čo sú ŠPONY na nechty?

Šponovanie je najúčinnejšia, najtrvalejšia a najefektívnejšia technika ošetrenia zarastajúcich nechtov. Odborne povedané náuka o usmerňovaní zarasu nechtu sa volá ORTHONYXIA.

“Starostlivosť o nohy je znakom civilizačnej úrovne ale aj praktickou nevyhnutnosťou”

Špona je vlastne pomôcka na vyrovnanie a následnej nápravy rastu nechtovej platničky. Poznáme niekoľko druhov špôn, podľa druhu materiálu a spôsobu aplikácie na necht. Podľa toho sa delia na :
1. nalepovacie
2. kombinované – nalepovacie s drôtikom
3. drôtené
Nalepovacie špony sú BS – špony, Imkor, Onyklip
tie sa na necht nalepujú. Sú prevažne umelohmotné, pracujú na princípe
tvarovej pamäti materiálu, z ktorého sú vyrobené. Až na Onyklip,
ktorá je vyrobená z pliešku obaleného umelou hmotou.
Kombinované špony sú Erki – technik špona, Podofix, Combi ped
a zlatá špona „Goldstadt spange“
Drôtené špony – 3TO, Ross Fraser, Duplex špona, Ora špona,
Scholtzova špona, Podo Pharm špona.
Ross Fraser špona je vyrábaná z chirurgickej ocele a pedikér si ju vyrába sám, podľa veľkosti, tvaru nechtu, silu ťahu. Možno použiť rôzne hrúbky  a pružnosti drôtov. Pedikér musí veľmi svedomite zhodnotiť ako šponu vyrobí, osadí a nastaví pnutie. Môže sa stať, že necht pri silnom ťahu praskne, čomu sa dá predísť odborným prístupom.
Metóda šponovania nechtovej platničky pri jej zarastaní, je najúčinejšia metóda, ako vyriešiť tento problém a zabrániť strhnutiu. Strhnutý necht sa môže natoľko poškodiť v oblasti matrixu / koreni nechtu/, že jeho rast môže byť zdeformovaný, bolesť opakovaná a následne problémy sa môžu opakovať.

Dôležité je, aby boli nechty strihané rovno, nie do oblúka. To je prvý krok k správnemu rastu nechtu. Ďalej, správna obuv, voľné, nestlačené prsty v topánke, výmena ponožiek pri potivej nohe. Pozor pri športe, ako je turistika, tenis, futbal… Vtedy sú nechty v obuvi namáhané, pri pohybe narážajú do špičky obuvi a tým môže vzniknúť porušenie nechtovej platničky. Vtedy treba navštíviť pedikéra, ktorý zhodnotí daný stav a určí ďalší postup. Často aj v spolupráci dermatológa, prípadne chirurga.

 

Ďaľšie články