Pedikúra a bradavice

Správna diagnostika problému pedikúra a bradavice v pedikérskej profesii má svoje opodstatnenie. Dôvod je jednoznačný, aby sa zvolil vhodný postup ošetrenia a hlavne, aby sa nevykonal nepovolený úkon.
Medzi nepovolené úkony v pedikúre patrí práve odstraňovanie bradavice, jej ošetrovanie, brúsenie a vyrezávanie skalpelom. Dôvodom je riziko prenosu vírusu na iné, zdravé miesto. Je teda dôležité sa v problematike pedikúra a bradavice správne orientovať.

“Bradavice sú vírusové nezhubné výrastky na koži, ktoré sú spôsobené ľudským papilomavírusom HPV. Najčastejšie sa vyskytujú na nohách a na prstoch rúk, menej často na iných častiach tela, či na slizniciach. Niektoré vymiznú samy, zato iné nás dokážu pekne potrápiť a my sa ich ťažko zbavujeme.”

Rozdelenie druhov bradavíc

Bradavice spôsobujú vírus, ktorý má viacero kmeňov. Rôzne kmene HPV
(humanpapillomavirus) sú zodpovedné za vznik rôznych typov bradavíc.
Bradavice žijú v koži a sú vyživované cievami. Vďaka nim sú zásobované potrebnými látkami pre ich existenciu. Preto býva ich odstraňovanie často relatívne bolestivé. Bradavicové výrastky sú prepojené na cievne kapiláry a sú pevne zakorenené v koži. Na základe odlišností v poradí génov sa v súčastnosti rozdeľujú HPV do nasledovných skupín:
Skupina A – anogenitálne formy – sú to papilomavírusy, ktoré infikujú sliznice a genitál
Skupina B – kožné formy /non genital/ – tieto papilomavírusy vyvolávajú epidermodyspláziu kože (abnormálny vývoj pokožky)
Skupina C, D, E – vyvolávajú Plantárne bradavice na nohách ale aj dlanich
Na základe klinických prejavov môžeme HpV vírusy klasifikovať:
bezpríznakové infekcie
subklinické
klinické
Výskyt bradavíc súvisí so stavom imunitného systému. Ak sa Vám objaví na koži bradavica, určite nečakajte a dajte si ju čo najskôr odstrániť.
Pri dlhšej dobe pôsobenia bradavice na pokožke, môže dôjsť k hlbšiemu zakoreneniu do organizmu a rozmnoženiu. Ak si pozornejšie prezriete bradavicu, všimnete si, že má v strede malé čierne bodky – zrazené krvné cievky, ktorými sa vyživujú.

Základný rozdiel medzi bradavicou a kurím okom je taký, že kurie oko vzniká pôsobením tlaku na dané miesto, v topánke pri trení topánky o kosť. Kurie oko nás upozorňuje na daný problém, tlak, ktorým sa pokožka chráni proti tlaku. Tak vzniká zhrubnutá koža, otlaky.
Bradavica je infekčného pôvodu a môžu sa objaviť kdekoľvek na tele.
Rozdiel medzi plantárnou bradavicou /vyskytujúca sa na nohách aj dlaniach/ a kurím okom je v ich ohraničení. Kurie oko je pravidelne ohraničené, jadro, bradavica nepravidelný okraj a korene. Bradavice sa môžu vyskytovať samostatne aj v skupinách. Sú často bolestivé.

Plantárne bradavice sú skôr pod úrovňou kože, kurie oko je rovné nad úrovňou kože, prevažne plosky nohy.
Najčastejším infekčným priestorom sú bazény, sauny, spoločné sprchy /Fitcentrum/, pretože bradavice najľahšie prenikajú do mokrej pokožky.

Postup liečenia bradavice

Pri liečbe bradavíc sa využívajú rôzne techniky chirurga alebo dermatológa. Často pomáhajú aj domáce recepty.
Ako sa odstraňujú plantárne bradavice?

Je viacero spôsobov:
– prípravkami obsahujúcimi kyselinu salicylovú, trichlóroctovú, ureu/močovinu/, zmrazujúce prostriedky. Odporúčam návštevu dermatológa.
-chirurgické odstránenie / vyrezaním/
-elektrochirurgicky /nástrojmi, ktoré vysielajú malý elektrický náboj/

Ďaľšie články